Arra gondoltunk, megkezdünk egy blog sorozatot, amiben egy kis támpontot, segítséget tudunk nyújtani mindazoknak akik Ausztriában szeretnének munkát vállalni. Külön fogunk foglalkozni olyan témákkal mint lakhatás, munkavállalói engedély, társadalombiztosítás, munkaerő közvetítés stb. Vágjunk is bele.
A nulladik lépés
Természetesen mielőtt összepakolnánk kedvenc ruháinkat és hónunk alatt a kisállattal elindulnánk Ausztriába, mindenképp előny, ha már úgy érkezünk ki, hogy találtunk munkahelyet is magunknak. Érdemes lehet munkaerő közvetítő cégekkel felvenni a kapcsolatot, ahogyan mi is, az R.A.Personal Kft rendeszeresen közvetítünk ki magyarokat úgy, hogy az interjúztatáskor még Magyarországon tartózkodnak. Természetesen ha rendelkezünk megfelelő tőkével kint is ráérünk keresgélni.
Első teendőnk, a lakhatás kérdése:
Itt kétféle megoldás közül választhatunk.
Az első, ami sok esetben bevett szokás, hogy a munkáltatónkkal egyeztetve szállást foglalunk el. Ez cégenként és megbízásonként változó, de általában az adott cég szokta fizetni, vagy egy minimális hozzájárulásra van szükség a munkavállaló részéről. A mi esetünkben szinte kivétel nélkül úgy közvetítünk ki munkavállalókat, hogy a szállásukat a partnercégeink biztosítják, a szakembereknek elküldjük a címeket, és az érkezés napját.
Ha szállásra mégy, akkor a lakhatást tekintve nincsen több teendőd mint kiutazni a megbeszélt időpontban a megadott címre. Persze van hogy fel kell hívnod a szállásadódat, ha késő este érkezel a kulcsátadás miatt, körbevezessenek stb, ezért is nem elég ha valaki csak pár szót beszél németül, hanem egy magabiztos alapszintű német nyelvtudással rendelkezned kell, de erről majd egy külön blogban beszélünk bővebben.
Ha viszont úgy döntenél, hogy kiköltözöl Ausztriába, és albérletben ( vagy esetleg saját lakásban, ha rendelkezel ekkora tőkével) élnél, kicsivel bonyolultabb a helyzet. Az alábbi pár pontban összeszedtem nektek a legfontosabb teendőiteket:
Készülj fel előre: Amikor készülsz az Ausztriába való költözésre, fontos, hogy mindent előre megtervezz. Győződj meg róla, hogy rendelkezel az összes szükséges dokumentummal, például útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal, valamint egy lakcímet igazoló dokumentummal, például bérlői szerződéssel vagy tulajdoni lappal.
Látogasd meg az egyik hivatali intézményt: Amint megérkeztél Ausztriába, a következő lépés az új lakcím bejelentése. Erre a megérkezésed után 3 napig van lehetőséged. Ehhez látogasd meg a helyi önkormányzati hivatalt (Meldeamt vagy Magistrat). Bécsben a Meldeservice irodáiban tudnak a segítségedre lenni, illetve a Kerületi elöljáróságokon (ezeknek a listáját itt találod, itt tudsz időpontot is foglalni: https://www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/stellen.html ) .
Tartózkodási engedélyt is igényelned kell, amennyiben nem véglegesen jelentkeznél be. Erre 3 hónapod van. Bővebb információkat találhattok a Magyarország Nagykövetsége Bécs oldalon .
Adatok kitöltése: Az alábbi adatokra lesz szükséged:
Személyes adatok: Ide tartozik a teljes neved, születési dátumod, születési helyed, állampolgárságod stb.
Korábbi lakcím: Az előző lakcímed adatait is meg kell adnod, hogy az illetékes hatóság tudja, honnan költöztél be.
Új lakcím: Az új lakcímed részleteit is meg kell adnod, beleértve az új címet, az irányítószámot és a település nevét.
Kapcsolatfelvételi adatok: Lehet, hogy kérni fogják az elérhetőségedet is, például telefonszámot vagy e-mail címet, hogy szükség esetén felvehessék veled a kapcsolatot.
Társadalombiztosítási szám: Egyes országokban, például Ausztriában, a lakcím bejelentésekor meg kell adnod a társadalombiztosítási számodat is. ( ez németül a Sozialversicherungsnummer vagy röviden SV-Nummer.)
Első négy számjegyet a kiállításkor kapod meg ,azt azt követő számok pedig a születési dátumod rövidített formátumban, például ****940608 azaz 1994.06.08 születési dátum. Az SV-Nummerről majd egy másik blogbejegyzésben lesz még szó.
Aláírás: Az adatlap aláírásával megerősíted, hogy az általad megadott információk valósak és pontosak.Az illetékes hivatalban segítenek neked kitölteni az űrlapokat és adatlapokat. Ne félj kérdezni, ha valami nem világos!
Dokumentumok leadása: Adj át minden szükséges dokumentumot az ügyintézőnek. Ezek közé tartozik az útlevél vagy személyi igazolvány, valamint a lakcímet igazoló dokumentumok, például a bérlői szerződés vagy tulajdoni lap.
Várj türelmesen: Miután leadtad a dokumentumokat, türelmesen várd meg, amíg az ügyintéző rögzíti az adatokat az adatbázisban.
Kiállítják az új lakcímkártyádat: Amikor az ügyintézés befejeződik, kapni fogsz egy új lakcímkártyát vagy igazolást. Gratulálunk, most hivatalosan is Ausztria lakója vagy!
Tartsd észben a határidőket: Ne felejtsd el, hogy az új lakcímed bejelentésére csak a megérkezésedet követő első három napon belül van lehetőség! Ne hagyd az utolsó pillanatra!
Ha sikerrel jártál a hivatali ügyintézésed során, akkor a legfontosabb első lépésen már túl vagy. Mivel megadtad több elérhetőségedet is, lejelentetted a hivatalos lakcímedet, minden esetleges további teendődről értesíteni fognak a hatóságok, emiatt nem kell aggódnod. Ha valamilyen dokumentumod hiányzott, szokott lenni lehetőség hiánypótlásra is.
Ha hazaköltöznél:
Természetesen dönthetsz úgy, hogy haza költöznél Magyarországra. Ilyenkor egy fokkal egyszerűbb dolgod van a hivatalos ügyintézést tekintve:
Először is ki kell jelentkezned az Ausztriai lakcímről: Amikor meghozod a döntést a hazaköltözésről, az egyik első lépés az Ausztriában lévő lakcímed megszüntetése. Ez szerencsére nagyon egyszerű: látogasd meg újra az adott kormányhivatalt, és jelentkezz ki az ott lévő lakcímedről egy egyszerű kijelentő lap kitöltésével.
Nézz utána vannak-e esetleges visszatelepülési támogatások: Néhány esetben lehetőség van visszatelepülési támogatások igénylésére, amelyek segíthetnek a hazatérés költségeinek fedezésében. Győződj meg róla, hogy alaposan tájékozódsz erről a lehetőségről, és ha szükséges, kérj segítséget az igényléshez.
Intézd el az új lakcím bejelentését Magyarországon: Miután visszaköltöztél Magyarországra, ne felejtsd el bejelenteni az új lakcímedet. Ez ugyanolyan fontos, mint az Ausztriában való bejelentés volt! Látogasd meg a helyi kormányhivatalt, vagy polgármesteri hivatalt, és intézd el az új lakcímedet. Ne felejtsd el az ügyintézés határidejét sem!
Egyéb teendők: Amint megvan az új lakcímed Magyarországon, ne felejtsd el értesíteni az új címedről minden fontos intézményt és szolgáltatót, például a bankodat, munkáltatódat, egészségügyi szolgáltatódat stb. Ez segít abban, hogy zökkenőmentesen menjen a hazatérés utáni életed.
Ezek azok a lépések, amelyeket meg kell tenned, ha úgy döntesz, hogy visszaköltözöl Ausztriából Magyarországra. Ne felejtsd el, hogy mindig fontos az adminisztratív ügyeket időben intézni, hogy elkerüld a kellemetlenségeket!
Az R.A.Personal Kft. blogbejegyzését olvastad, köszönjük a figyelmedet. Kérlek hozzászólásban jelezd mennyire tetszett az írásunk, miben változtathatnánk, mennyire volt hasznos ez a tartalom számodra. Tarts velünk a következő bejegyzésünkben is.
Ha pedig megjött a kedved ahhoz, hogy Ausztriában próbálj szerencsét, ne is keress tovább, mi vagyunk a megfelelő cég a számodra.
Az alábbi oldalakon bővebben tájékozódhatsz a témát illetően:
Comments